Trailen följer mestadels kung Skerdilajdis rutt där han med sin här drog fram på räd mot Epirus år 230 före Kristus. Det är en tur med långa dagar i sadeln, krävande ritt i varierad terräng. En bra trail med bra tempo och många härliga galopper.
Denna trail tar sin början i Gjirokastra och följer mestadels kung Skerdilajdis rutt där han med sin här drog fram på räd mot Epirus år 230 före Kristus. Turen bjuder på många intressanta historiska minnesmärken längs vägen då vi rider fram i ett grönt och mycket varierat landskap. Vi når fram till kusten vid Joniska havet där vi möts av fina fiskebyar men också bunkers som står kvar från kommunismens dagar.
Det här är en tur med långa dagar i sadeln, krävande ritt i varierad terräng. En bra trail med bra tempo och många härliga galopper.
Hästarna är lokalt framavlade, en korsning av Tarpan och Arabiskt blod som ger styrka och uthållighet. Hästarna är vältränade för de långa turerna i bergig terräng. Du kan som ryttare känna dig trygg och slappna av och njuta av alla sinnesintryck som kryddar turen.
Guiden kommer att berätta om de många historiska, kulturella och etnografiska monument vi passerar på vägen. Du får möta vänlig lokalbefolkning och lära lite om deras liv och traditioner. Deras gästfrihet får du njuta av då vi övernattar på utvalda pensionat.
Maten är god och baserad på lokalt producerade grönsaker, kött och mjölk. Du provar t.ex. den traditionella pajen "byrek", dricker bergs-te, njuter säkert av den berömda albanska Raki och av goda viner.
Alla ridresor till Albanien